Kategorie

Producenci

www.iwiatromierz.pl
iwiatromierz.pl

Czy blokart jest bezpieczny?
Oczywiście, że tak. Bezpieczeństwo użytkownika było priorytetowym założeniem projektowym. Każdy pojazd wyposażony jest w biodrowy pas bezpieczeństwa a także pasy ściągające stopy. Ponadto sama konstrukcja wózka wraz z osiami i masztem stanowią swoistą klatkę bezpieczeństwa, chroniącą użytkownika przed kontaktem z podłożem w przypadku przewrócenia się wózka. Niemniej jednak zaleca się stosowanie kasku ochronnego, pełnych rękawiczek i obuwia a także okularów chroniących oczy. 

Czy muszę znać się na żeglarstwie, żeby móc korzystać z blokarta?
Niekoniecznie. Wszystko co musisz wiedzieć to czy wieje wiatr i skąd. Nawet pięcioletnie dzieci potrzebują tylko 10 minut na zrozumienie zasad poruszania się wózkiem. Żeglarskie obycie tylko przyspieszy poznanie wszystkich możliwości blokarta. Jezeli go nie masz to nic złego; w instrukcji obsługi znajdziesz kilka pomocnych wskazówek. 

Jak szybko nauczę się jeździć blokartem?
Zasady poruszania się wózkiem są bardzo łatwe. Trzeba wsiąść, zapiąć się pasami, jedną ręką trzymać kierownicę i skręcać a drugą ręką trzymać szot (linkę) i odpowiednio luzując lub przyciągając ją do siebie, pilnować aby żagiel zawsze był wypełniony wiatrem. Każdy zestaw blokarta ma dołączoną instrukcję użytkowanika oraz instruktażowe video. Chociaż prawda jest taka, że będziesz krzyczeć z radości jazdy blokartem zanim doliczysz do.....
 
Czy trzeba dostosowywać blokart do każdego użytkownika?
I tak i nie. Nie, ponieważ blokart produkowany jest w jednym, uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Tych dużych i małych, chudszych i tych bardziej puszystych, dziewczynek i chłopców, młodszych i bardziej dojrzałych wiekiem. Tak, ponieważ blokart dba również o wielkoludów, dla których uniwersalny rozmiar jest za ciasny, proponując im OPARCIE NA STOPY DLA DUŻYCH, tak by mogli swobodnie wyciągnąć te długie nogi. Blokart dba też o dzieci, dla których uniwersalny rozmiar jest za duży, proponując im OPARCIE NA STOPY DLA MAŁYCH, by nie musiały się specjalnie wyciągać lub jeździć blokartem na leżąco. 

Czy kierowanie blokartem wymaga dużo siły?
Nie. Blokart nie wymaga dużej tężyzny fizycznej. Kierownica jest lekka i szybko reaguje na ruchy. Szot przeciągnięty jest przez trzy bloczki, które powodują znaczne zmniejszenie wymaganej siły trzymania. Jednakże do wielogodzinnych jazd zalecamy używanie pełnopalczastych rękawiczek. 

Jak uniknąć przewrotek blokartem?
To bardzo proste. Poluzuj lub szybko puść szota. Jeżeli masz taką możliwość, możesz też skręcić “do wiatru” - manewr ten “wypuści” wiatr z żagla. Jeżeli jednak się przewrócisz, nie panikuj. Trzymaj obie dłonie na drążku sterowniczym i poczekaj aż całkowicie się zatrzymasz. W większości takich sytuacji nie uszkodzisz ani siebie ani twojego blokarta. Jednakże, przy przewrotce może dojść do przetarcia szczytu masztu i kieszeni żagla. Dlatego też należy wyposażyć się w OCHRANIACZE MASZTU dostępne w dziale akcesoriów.
 
Ważę 72 kg. Jak silny wiatr jest potrzebny żebym mógł jeździć blokartem?
To wszystko zależy od nawierzchni, po której będzie się jeździć. Nierówna, chropowata nawierzchnia o niskiej stabilności (np. piasek) potrzebuje więcej wiatru niż ładnie przycięty trawnik lub asfalt. Najmniejszy opór stawia lód. 
Prezentowana tabela przedstawiająca zależność między wagą użytkownika i prędkością wiatru do wymaganej powierzchni żagla powinna pomóc w optymalnym wyborze żagla.

Gdzie mogę jeździć blokartem?
A dokąd sięga Twoja wyobraźnia? Najpiękniejsze w blokarcie jest to, że jazda nim sprawia ogromną frajdę nawet na powierzchniach tak małych jak kort tenisowy. Niemniej jednak najlepsze miejsca to rozległe i otwarte przestrzenie, na których wiatr może się rozhulać. Dobre są plaże, parkingi samochodowe, boiska sportowe, murawy piłkarskie, płyty lotnisk (lub tereny przyległe, szczególnie w małych aeroklubach).Wskazówka: chcąc jeździć po parkingach przy centrach handlowych, boiskach lub lotniskach, warto zadbać o odpowiednią zgodę ich właścicieli. Z reguły nie odmawiają. 
 
Jak szybko można jeździć blokartem?
Tak szybko jak tylko Ty tego chcesz. Wszystko zależy od prędkości wiatru oraz kursu (Twój kierunek jazdy do kierunku wiejącego wiatru) jakim jedziesz. Największa odnotowana prędkość blokarta to 93 km/h. 

Czy mogę się ścigać blokartem z innymi?
Oczywiście, że tak. To jest jedna z najważniejszych zalet blokarta. Idea zdrowej, sportowej rywalizacji jest zakodowana nawet w najmniejszym elemencie tego wózka.

Co oznacza sformułowanie “jedna uniwersalna konstrukcja”?
Reguła “jednej uniwersalnej konstrukcji” oznacza, że każdy właściciel, niezależnie od posiadanej wersji (classic, sport, pro), użytkuje produkt bardzo wysokiej jakości. Zasada ta ustala też pewne jednolite standardy regatowe. Wygrana nigdy nie będzie rezultatem posiadania lepszej “maszyny”.

Co robić gdy nie ma wiatru?
Czekać. I powtarzać jak mantrę: “Oby wiatr zawsze wiał”. 

Czy blokart jest poręczny?
Tak. Cały blokart, mimo iż sprawia wrażenie dużego, waży zaledwie 27 kg i składa się do rozmiarów 120x70x20 cm. Specjalna torba ułatwia przechowywanie i transport blokarta i mieści się w bagażniku większości samochodów. Możliwość założenia kół na złożony w torbie zestaw sprawia, że nie musimy go wszędzie taszczyć – możemy go po prostu ciągnąć.
 
Z czego zrobiony jest stelaż?
Wszystkie blokarty wykonane są albo z wysokowytrzymałościowej stali albo ze stali nierdzewnej. Stal wysokojakościowa jest ocynkowana i pomalowana proszkowo aby zabezpieczyć konstrukcję przed korozją. Stal nierdzewna z założenia jest odporna na korozję.Producent nie wykorzystuje aluminium jako materiału konstrukcyjnego z kilku ważnych powodów:• aluminium utlenia się w środowisku morskim,• aluminium nie jest tak sztywne i twarde jak stal oraz szybciej następuje tzw. “zmęczenie materiału”,• szkielet wykonany z rur aluminiowych byłby nieestetyczny i mniej przenośny – średnice rur byłyby dużo większe.
 
Z czego zrobiony jest maszt?
Maszt wykonany jest z włókna szklanego i składa się z kilku części (sekcji) w zależności od rozmiaru żagla np. żagiel 3.0 wymaga czterech sekcji, żagiel 4.0 odpowiednio pięciu. Włókno szklane zapewnia odpowiednią sprężystość masztu, przez co może absorbować mocniejsze podmuchy wiatru i opóźnić moment przewrócenia. W sytuacji przewrotki, maszt najczęściej absorbuje energię uderzenia (upadku), chroniąc użytkownika. Niestety zdarza się, że w takich sytuacjach maszt łamie się, ale wtedy wystarczy wymienić tylko zniszczoną sekcję a nie cały maszt. 

Z czego wykonana jest tylna oś wózka?
Tylna oś wózka wykonana jest z włókna szklanego, co gwarantuje odpowiednią sprężystość i działanie jako zawieszenie. Włókno węglowe jest zbyt kruche i łamliwe aby móc je w tym miejscu wykorzystać.
Jakie łożyska zostały zastosowane w blokarcie?Wszystkie łożyska wykorzystane w blokarcie są ze stali nierdzewnej. I naoliwione!!! Wystarczy tylko dbać o ich czystość i często smarować.
 
Jakie jest dopuszczalne obciążenie blokarta?
Dopuszczalne gwarancyjne obciążenie blokarta wynosi 120 kg. A nieoficjalnie blokart woził i większe ciężary. Jednak mamy prośbę aby nie wskakiwać do niego większą grupą jednocześnie.

 
Co mogę zrobić aby mój blokart jeździł jeszcze szybciej?
Rekord prędkości blokarta wynosi 93 km/h. Jeżeli to nie jest satysfakcjonujące to pozostaje tylko sprawdzić swoją polisę ubezpieczeniową i wybrać się na jazdy podczas sztormu lub huraganu. 
A na poważnie. Można zwiększyć szybkość blokarta zwiększając powierzchnię żagla (do 4.0 m2), zmiejszając jego całkowitą wagę z użytkownikiem (czyli jednak dieta) albo zmiejszając jego opory powietrza. Do tego ostatniego doskonale nadaje się obudowa “POD”, dostępna w dziale akcesoriów. Tak na marginesie – “pod” to angielska “łupina”.


Co z konserwacją blokarta?
Jako produkt wysokiej jakości blokart nie wymaga wielu zabiegów konserwatorskich. Wystarczy go po każdym użyciu umyć, wysuszyć i nasmarować łożyska. I nie powinno być żadnych problemów.

Jak się składa i rozkłada blokart?
Złożenie blokarta w całość jest szybkie, intuicyjne i dziecinnie proste. Większość części montowanych jest albo “na wcisk” albo na samozaciskowe manetki. Zanim się zorientujecie, będziecie w stanie przygotować swój blokart w niecałe 5 minut. Dla opornych do każdego blokarta dołączony jest film instruktażowy i instrukcja obsługi. 


Połamałem (zepsułem) swojego blokarta. Co mam robić?
Jak już po kilku dniach udało Ci się zapanować nad tym męczącym, kłopotliwym zażenowaniem, to skontaktuj się ze swoim sprzedawcą. On zamówi dla Ciebie zniszczoną część.
Czy blokart ma gwarancję?
Tak. Każdy blokart ma 24 miesięczną gwarancję na wady materiałowe i wykonawcze. 

 Czy blokart jest prawnie chroniony?
Oczywiście że tak. Projekt tak innowacyjny bez ochrony prawnej? Nie do pomyślenia. Blokart chroniony jest patentami, zastrzeżonymi znakami towarowymi i prawami autorskimi. Producent zdaje sobie sprawę, iż naśladownictwo może być najbardziej szczerą i wzniosłą formą pochlebstwa, jednakże pragnie uspokoić chętnych, iż jego ego jest wystarczająco normalne bez takiej formy ekspresji. 


Masz pytanie którego nie ma na liście? Napisz do nas.


Koszyk  

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie